Gastroskopie

Gastroskopie

Co to je a průběh vyšetření

Gastroskopie je vyšetření tenkým ohebným přístrojem. Přístroj se zavádí ústy po nasazení pevného kroužku, který pacient v průběhu vyšetření drží mezi zuby. Při vyšetření leží pacient na levém boku. Přístrojem prohlížíme jícen, žaludek a začátek tenkého střeva.

Gastroskopie je nebolestivé vyšetření, které trvá několik minut. Nepříjemný může být dávivý reflex, který snížíme aplikací lokálního anestetika před zahájením vyšetření. U hodně dráždivých pacientů je možné ještě před vyšetřením podat injekcí do žíly lék s uvolňujícím účinkem nebo další eventualitou je dýchání rajského plynu, který má rovněž znecitlivující a uvolňující účinek(rajský plyn Entonox není hrazen z veřejného pojištění viz ceník).

Vyšetření provádíme nejnovější řadou přístrojů značky Pentax s vysokým rozlišením. Přístroje jsou po každém vyšetření desinfikovány dle platných hygienických doporučení.

Při gastroskopii kromě vyšetření sliznice trávicího traktu také zároveň můžeme odebírat vzorky na histologii a na zjištění přítomnosti Helicobacter pylori, odebrání vzorků je bezbolestné. Dále lze odstranit drobné polypy, event. cizí tělesa, zastavit krvácení nebo provést ošetření, které předchází případnému krvácení, například u jícnových varixů, vředů a cévních anomálií.

Příprava na vyšetření

​Gastroskopické vyšetření se provádí nalačno. Pacient nesmí jíst ani pít po dobu alespoň 6ti hodin před vyšetřením.Nedoporučuje se ani kouřit, zvyšuje se tím dávivý reflex.

Ranní léky pacient užije až po vyšetření. Aplikace insulinu vzhledem k možné hypoglykémii také až po vyšetření. Pacienty na insulinoterapii se snažíme zařadit na počátek programu, nahlašte prosím, že jste diabetik. Rovněž prosím nahlaště před vyšetřením alergie na léky, zejména na lokální znecitlivění (například u zubaře) a užívání léků na ředění krve.

Před vyšetřením se prosím seznamte s následujícím souhlasem s vyšetřením. Pokud je to možné tak si souhlas vytiskněte, podepište a přineste sebou. Ušetříte tak čas nám i sobě před samotným vyšetřením.

Souhlas s vyšetřením - Gastroskopie.pdf